The Team Grumpy rules

Rule #1. Remember to make your excuses before the race, not after. Otherwise it will just sound pathetic.

Rule #2. Don't tinker with your bike the evening before the event. It will break, either then or, worse still, during the event.

Rule #3. If all else fails, buy some new bike kit.

Rule #4. And if rule #3 fails, new skinsuits are probably a good option.

Rule #5. Never train or race with a bad cough - it will destroy your entire season.

Rule #6. Tantrums are appropriate if provoked (e.g. by mechanical problems), but try to avoid damage to equipment.

Rule #7. Team Grumpy riders are allowed to use whatever equipment they wish (and their wallets permit). However, the official team energy drink is always pop belge.

Of course, our seven rules pale in comparison to the Velominati rules.

MEN

Dale Appleby, Team Raleigh

Matthew Bottrill, I-Ride.co.uk

Matt Clinton, Mike Vaughan Cycles

Neil Coleman, Bahati Foundation PCT

Ashley Cox, Team Corley Cycles/Cervelo

Steve Daintith, Warrington RC

Arwel Davies, Bynea CC

Kieron Davies, Bynea CC

Xavier Disley, University of Birmingham

Jesse Elzinger, Beline Bicycles RT

Christopher Froome, Team Sky

Mark Gibson, Chester RC/The Bike Factory

Silas Goldsworthy, Sandy Wallace Cycles

James Goward, Farnham RC

Graeme Hatcher, Manx Viking Wheelers/Shoprite

David Hawkins, Pembs Velo

Sam Hayes, Lutterworth Cycle Centre RT

Rob Hayles, Endura Racing

Dan Henchy, PBscience.com

Mark Holton, www.drag2zero.com

Andy Hudson, Dulwich Paragon CC

Michael Hutchinson, In Gear/Quickvit/Trainsharp

Paul Jones, Ystwyth CC

Geoff Loveman, Fareham Wheelers

Jeff Jones, Chippenham & Dist Wheelers

Adrian Lansley, pedalon.co.uk

Charles McCulloch, www.drag2zero.com

David McLean, Frezza-Pasta Montegrappa

Robert Partridge, Endura Racing

Rhys Payne, Porth & Dist. CC

Tejvan Pettinger, Sri Chinmoy CT

Alistair Robinson, Team Leslie Bikes/Right Move Windows

James Sampson, Motorpoint/Marshalls Pasta

Daniel Shand, Team Raleigh

Simon Smart, www.drag2zero.com

Phil Sykes, Sigmasport/Specialised

Andrew Tennant, Motorpoint/Marshall Pasta RT

Geraint Thomas, Team Sky

John Tucket, Activ Cycles/Fentimans RT

James Wall, Echelon Spiuk

Jerone Walters, Sigmasport/Specialised

Alastair Wareham, Team Swift, Sanyo, British Salt, Star Bikes

Bradley Wiggins, Team Sky

Ben Williams, New Brighton CC

Gyles Wingate, Lotto Olympia tienen

 

WOMEN

Lowrie Bunn, Abergavenny RC

Juliette Clark, PBscience.com

Alana Collis, Ashfield RC

Nicole Cooke, www.nicolecooke.com

Sara Dias-Ayton, a3crg/SIS

Charlotte Easton, Cyclefit RT

Bronwen Ewing, Rye and Dist. Wheelers

Sue Fenwick, Crest CC

Emillie Fisher, Orbea - For Goodness Shakes

Clare Galloway, Team Zappi's

Alexandra Grzegorczyk, Leamington C&AC

Wendy Houvenaghel, Bike Chain Ricci

Eleanor Jones, KA CC

Michelle King, Cult Racing

Sharon Laws, Cervelo Test Team

Jenny Lloyd-Jones, London Dynamo Prologue

Mary Mason, Manx RC

Mathilde Matthysse, Ferryhill Wheelers Mountain High RT

Rachel McGranaghan, VC St Raphael

Ruth Middleton, PCA Ciclos Uno

Paula Moseley, Climb on Bikes CC

Claire Newland, Welwyn Wheelers

Tamina Oliver, Private Member (British Cycling)

Lynn Patchet, Stone Wheelers/Swinnerton Cycles

Michelle Parsons, Team Echelon Spiuk

Emma Pooley, Cervelo Test Team

Susan Semple, Stafford RC/Henry Burton Cycles/La Boulangerie

Julia Shaw, Utag Yamaha

Sarah Storey, Horizon Fitness RC

Lesley-Anne Walkling, PB Science/SIS/Dragzero

 

ESPOIR MEN

Mark Brown, University of Birmingham

Matt Cronshaw, Rapha/Condor/Sharp

Mike Cuming, Team Raleigh

Douglas Dewey, GWR-Swindon Cycles,High 5, Kalas, scott Wilson, Diamond-hf

Will Fox, Team Zappi's

Adam French, East London Velo

Andrew Griffiths, New Heebra Lombarden

James Gullen, Team Wallis CHH

Richard Handley, Team Raleigh

James Hawkins, GWR Team/Swindon Cycles/Spiuk/High 5/ Scott Wilson

Simon Holt, UC Bergamasca - Colpack - De Nardi

Andrew Jones, RDFCC

Matthew Jones, Col Fougeres

James McLaughlin, Pendragon - le col - Colnago

Samuel Parker, Team Zappis

Charles Rees, Raleigh RT/Cyclelife Gilingham

Nathan Russell, PBScience.com

Joe Skiipper, Team Zappi's

Simon Thomas**, ASFRA Flanders RT

Robert Ward, VC St Raphael/Waite Contracts

 

 

ESPOIR WOMEN

Emma Grant, Rapha Condor

Ciara Horne, Team Zappi's

Joanna Rowsell, West Pennine RC

Emma Trott, Moving Ladies

Victoria Ware, VC Moulin

 

JUNIOR MEN

Lewis Balyckyi, Team Wallis CHH

Michael Barnes, Team Larkfield Cycles

Andrew Brind-Surch, VC St Raphael-Hewitt Cycles/Waite Contracts

Dan Coleman, Pembs Velo

Kieron Brady, Ely & District CC

Hugh Carthy, scienceinsport.com

Sam Connolley, Maldon & Dist. CC

Luke Cornish, Cwmcarn Paragon

Conor Dunne, Glendene CC/Ridley/Vitesse/OCE

Matt Gittings, ANC Cycles.co.uk

Jack Green, Waite contrats/Hewitt's cycles

Luke Grivell-Mellor, Mid-Shropshire Wheelers

Matt Hamilton, Team Leslie bike Shop/Right Move windows

Sam Huddlestone, team wheelbase/herballife

Freddie Lewton, Giant CC

Jack Lear, Pembs Velo

Daniel McLay, Hargrovescycles

Jake Martin, Onelife Development Squad

Joe Moore, Lindsey Roads

Ryan Mullen, Planet X

Alexander Murison, Glendene CC/Bike Trax

Henry Newbury, VC St Raphael/Waite Contracts

Oliver Rossi, PCA Ciclos Uno

Callum Rogers, Scunthorpe Poly CC

Alexander Royle, I-ride.co.uk

Nicholas Smith, VC Jubilee/Brighton Excelsior

Tom Stockdale, Team Qoroz, Qoroz Bikes

Hywel Stredwick, Bynea CC

Josh Teasdale, Team Endura

Max Webber, VC St Raphael/Waite Contracts

Matt Woods, Swindon RC

Kristian Woolf, Kings Cliffe Flyers

Rob Yeatman, Team Zappi's

 

JUNIOR WOMEN

Sarah King, Langdale Lightweights RT

 

MASTERS

'A' - Ben Anstie, Chippenham Wheelers

'A' - Patrick Brennan, a3crg/SIS

'A' - Stuart Dodd, www.drag2zero.com

'A' - Nicholas English, Reading CC/Hale Partnerships/MAR Services

'A' - Warren Gell, Lancashire RC/Born to Bike

'A' - Dave Griffiths, Paramount RT/Bontrager/Stan Jones cycles

'A' - Ian Holt, La Fuga CC

'A' - Nicolas Hutchings, CS Grupetto

'A' - Luke Moseley, Climb on Bikes CC

'A' - Colin Parry, VC Montpellier/Leisure Lakes/CPLC associates

'A' - James Perkins, Zenith CC

'A' - Alex Peterson, awcycles.co.uk-Giant Bikes

'A' - David Williams, Fibrax Wrexham/Woodeaves Finance Ltd RC

'A' - Scott Walker, I-Ride.co.uk

 

'B' - Sebastian Ader, a3crg/SIS

'B' - Mark Andrews, Merthyr CC

'B' - Simon Bateson, East London Velo

'B' - Andrew Campbell, Fibrax Wrexham RC

'B' - David Crawley, Fibrax Wrexham RC

'B' - Edward Dursley, Worcester St Johns CC

'B' - David Evans, RDFCC

'B' - Steve Golla, Sigma Sports

'B' - Tony Greenhalgh, Maxgear Racing Team

'B' Wayne Greenhalgh, Maxgear Racing Team

'B' - Mark Hiddlestone, Bynea CC

'B' - Peter Kench, GWR Team

'B' - Peter Weir, Maidenhead & Dist RC

'B' - Martin Wallis, Team Wallis CHH

'B' - Jason White, Cyclepremier/Metaltek

 

'C' - Richard Birkin, Nottingham Clarion CC

'C' - Stefan Harrison, Echelon Spiuk

'C' - Matthew Heaman, RDFCC

'C' - Ian Houvenaghel, One and All Cycling

'C' - Aled Hughes, Bynea CC

'C' - Chris Long, Team Velo Sportif/Sherborne Ltd

'C' - Wayne Morgan, Bynea CC

'C' - Stuart Payne, Central Sussex CC

'C' - Michael Portlock, Merthyr CC

'C' - Jeremy Roberts, Ross-on-Wye & Dist CC

'C' - Nicholas Sayer, Peterborough CC

'C' - Alastair Semple, Stafford RC/Henry Buton Cycles/La Boulangerie

'C' - Earl Smith, Royal Dean Forest CC

'C' - Martin Smith, Army CU

'C' - Michael Stallard, Stratford CC

'C' - Grame Stirzaker, a3crg/SIS

'C' - John Sturnham, Activ Cycles/Fentimans RT

'C' - Adam Topham, High Wycombe CC

'C' - Simon Tout, Velocity Bikes CC

'C' - Stephen Walkling, VC St Raphael/Waite contracts

'C' - Alan Warburton, Leisurelakesbikes.com

'C' - David Watson, Coventry RC

'C' - David Wheeler, In Gear/Quickvit/Trainsharp RT

 

'D' - Tim Booth, Newark Castle CC

'D' - Alan Cook, Ross-on Wye & District CC

'D' - Chandler-Smith, Welwyn Wheelers

'D' - Wayne Dudley, Cwmcarn Paragon RC

'D' - Peter Georgie, Epic Cycles RT

'D' - David Jones, Zemblanity RT

'D' - Peter Lloyd, Pembs Velo

'D' - Angus MacInnes, RAF CA

'D' - Steven Marchant, Swindon RC/Rudy Project/Total Bike

'D' - Daniel Thorogood**, Ystwyth CC

'D' - Kevin Tye, Datateam Allstars

'D' - Colin Wallace, Merthyr CC

 

'E' - Christopher Baldwin, Eagle RC

'E' - Paul Coleman, Pembs Velo

'E' - Edward Green, RDFCC

'E' - Nick Giles, Fibrax Wrexham RC

'E' - Lyndon Lewis, Bedfordshire RCC

'E' - Jim Moffatt, Spirit RT

'E' - Gawie Nienaber, Farnham RC

'E' - David Pollard, InGear/Quickvit/Trainsharp RT

'E' - Geoff Powell, High Wycombe CC

'E' - James Singlehurst, Rockingham Forest Wheelers

'E' - Pete Smith, Endura, Thule, 24/7, Kinesis, M.I. racing

'E' - Rob Weare, Leamington C&AC

'E' - Gary Weir, RSG Frankfurt/VW

'E' - Stephen Whitewick, UtagYamaha. com

 

'F' - Roy Brook, Epsom CC'

F' - Tom Cox, Northover VT/Rudy Project

'F' - Simon Greenland, Maidenhaed & Dist CC

'F' - Paul Griffiths, Acme (Rhondda) Wheelers

'F' - John Herring, Leamington C&AC

 

'G' - David Barry, sport.fagley

'G' - John Eames, Corsham RC

'G' - David Francis, Sid Valley CC

'G' - Barrie Mitchell, Team Endura MI Racing Thule

'G' - Robert Parry, RDFCC

'G' - John Sheehan, Bynea CC

'G' - Richard Stannard, Welland Valley CC

'G' - Stuart Stanton, CC Blaenau Gwent

 

'H' - Mike Cotgreave, Westmead Team 88

'H' - Paul Durrant, M&D Cycles/Specialised

'H' - Allan Renyard, Guernsey VC

 

'I' - David Driver, Yeovil CC

'I' - Michael Ives, Team Endura/Thule/Kinesis/M.I. Racing

'I' - Vince Jenkins, Leisure Lakes RT

'I' - Robin Maclagan, VTTA (N Mids)

 

'J' - Jack Brown, a3crg/SIS

'J' - Gordon Butler, M&D Cycles/Specialised

 

 

** denotes incomplete or incorrect entry form/fee etc that requires attention